Tag Archives: natural

Non Jittery Natural Energy Drink Created By HNL

Spending three to four dollars for a canned energy drink will not only cause a person to have jitters, but will also have a diminishing effect on their monthly budgets. It is easier to create a drink at home, a drink in which allows an individual to know exactly what they are putting into their body. Healthy Natural Life (HNL) has the perfect energy drink with a fruity grape flavor that is healthy for the body, made with all natural ingredients, and can be purchased with a free whisk.

wpid-wp-1426268686351.jpeg

Loads Of Sugar

When purchasing an energy drink from any store, the buyer stands the risk of buying a drink that is loaded with sugars and tons of ingredients which have no part obtaining nutritional balance. The sugar gives the drink a delicious taste, but if the sugar is not natural the individual has a chance of ruining their health. HNL crafted a delicious powdered drink mix that has no added sugars, but contains a mix of natural and artificial flavor to accentuate the grape taste. Elimination of artificial sugars from this drink assists in decreasing jitters and crashes from high levels of energy.

Natural Caffeine and Healthy Vitamins

Green coffee bean extract and green tea are the main sources for caffeine in this natural energy drink. Combined the two natural ingredients make up 1450mg in each serving of one scoop and twelve to sixteen ounces of water. The same serving size also offers 250mg of vitamin c, 40mg of vitamin b6, and 1000mcg of vitamin b12. Anyone who tries this drink can only welcome natural health into their life and it comes at a fraction of the cost of buying energy refreshments in a grocery or convenience store.

Start Stirring Today

If a person did not know the correct amount to add to make this drink, or did not have the proper tools for mixing they would miss the essential vitamins and energy this drink supplies. The manufacturer equips the product with a clear scoop for perfect measurement. Along with the scoop, when a person purchases this product they will receive a miniature whisk so the energy powder can easily dissolve without clumping when mixed with water.

An Irresistable Price

The price of canned energy drinks can run a person close to one hundred dollars per week if the person drinks them regularly. The energy drink powder created by HNL is less than thirty dollars if purchased on Amazon. It is not possible to consume the entire powder within a week, which in return adds money to a person bank account so it can be spent on another healthy activity.

Advertisements

Special Promo: Heal Skin Naturally With Two InstaNatural Gel’s

Repairing the skin at one point would cause people to have to dip into their savings. Those who spend the money know how they want to appear to themselves and others no matter the cost or risks. Skin repair can be done naturally, risks are decreased when InstaNatural products are applied, and they can be purchased at a discounted price.

image

Who Is InstaNatural?

A company who has established itself based upon natural ingredients found on Earth. They collaborate daily to find new ways to improve everyone health with any harsh chemicals. Nourishing the body with everything missing is InstaNatural’s goal.

image

Removal Of Old And New Scars

Advanced Repair Scar Gel has thirteen active natural ingredients. The gel itself is greenish brown in color, and has a sticky, but moisturizing feel. Thirty-five dollars will be well spent on this one ounce bottle that speeds up the healing process to diminish scars that destroy one’s appearance. The amount of time it takes for the scar to disappear depends on the age and size. Only a pea size amount of the green tea smelling gel should be used twice per day.

image

Youthful Face Achieved Naturally

If aging is a serious problem, and it seems like the cosmetic surgeon is causing too many trips to the ATM, there is a better solution. Youth Express Eye Gel can be used on the entire face and neck, and is safe for sensitive skin. Some ingredients packed inside the 1.7 fluid ounce bottle include hyaluronic acid, amino acid complex, and plant stem cells. The product label instructs to use the product once in the morning and night for best results. Those who wear makeup still can benefit, because after the $19.95 solution dries makeup can immediately be applied. Wrinkles, puffiness, and dark circles will disappear leaving skin feeling soft and reflecting youth.

Three Unbeatable Promotions With Codes

Buying one product at a low price saves a few dollars, but at the InstaNatural Store on Amazon shoppers who buy two, three, or four qualifying products save more. Those who buy two products can save an additional 5% with code QWRXPLFN, three products saves an additional 10% with code B5W2TSL7, and code KE7DC425 can be used at checkout when four products are purchased and saves 15%.

Happy Skin And Bank Account

The natural ingredients used in both of these gels are crafted together to develop healthy looking and feeling skin. The products come at a low cost, and the more items purchased the more shoppers can save in their accounts.

Drink Organic Suja Essentials: Get Two Free Bottles

Sometimes days can be so hectic causing most people to forget to give themselves the nutrients needed for their body to function normally. If a person does not eat, they will find a way to drink something, and the best drink is one not filled with sugars, but full or organic fruits and vegetables like Suja juices.

<img src=”https://imgbzzagent.com/image/suja.jpg?Type=activity&Activity=6621262165&Campaign=9358047067&Uid=1744591&token=56eab9a1b9aa5748f1d072c80b7d0a1b&#8221; alt=””/>

Essential Nutrients & Vitamins

Juices and smoothies made from only natural and organic ingredients. Every flavor is loaded with vegetables and fruits, which will only make the body stronger.Mango Magic is part of the Suja Essentials line.  There are six ingredients used to create this creamy, non dairy, and sugar free refreshment:

  • Apple juice
  • Mango puree
  • Orange juice
  • Pineapple juice
  • Banana puree
  • Ginger juice

The ginger offers a unique flavor, which can remind one of the taste of ginger in their favorite snack. Don’t worry about calories because this twelve ounce bottle only had 220 calories of pure goodness. There are ten other flavors to choose from in the essentials line-up, all derived from a unique process.

Crafting A Nutritious Drink

Almost every drink individuals purchase from stores have been filled with artificial flavors, sugars, and pathogens to keep the refreshment fresh and tasty. Suja does not follow this process. Every delicious drop of these juices and smoothies are created through a cold pressure process. This process does not use heat which destroys minerals, enzymes, and vitamins the human body craves.

Reducing Health Risks

Even those who are physically fit need to continuously add nutritious snacks and beverages to their daily diet. The human body works endlessly, and it needs its owners support. Juices and purees of your favorite fruits and veggies make the body stronger.  Remembering the saying,  “An apple per day keeps the doctor away,” will inspire one to try one of the many Suja flavors that has apple as a leading simple ingredient.

Everyone Can Enjoy

Adults are not the only ones who can indulge in the fruitiness; children will enjoy and benefit from this drink as well. It offers more flavor and essential vitamins their little bodies need compared to artificial flavored drinks. They can also learn how good the vegetables they try to avoid really are.

Simple organic and natural ingredients, with no diary makes this a drink both vegan lovers and those allergic to dairy can happily enjoy.

Non-Organic Price

Let’s be honest. People avoid buying natural and organic products because they cost more. Even though they know it’s healthier, they cannot step outside of their budget to drink organic. Suja prices their drinks so everyone can enjoy California freshness. The juices and smoothies can be purchased for under $4 when bought separately, and the company even has daily and weekly diet plans that come at an affordable price.

CAM00030

Become A Superfood Drink Winner 

Two lucky winners will be chosen 3pm EST February 18, 2015 to win two coupons for bogo Suja Essentials juice. In order to win just follow this blog, then like and share this article during February 11-17. Winners will be chosen at random, but if you are not chosen stay tuned for upcoming future giveaways. Winners will have until February 20, 2015 to respond, and claim their prize.

Disclaimer: In exchange for a honest unbiased review, I received a free coupon to test this product. I am not receiving payment for the review or coupon giveaway. 

Winners of the Suja Essential BOGO coupon giveaway will have to provide shipping information, which will not be shared with others.

Natural Ingredient Recipes Which Inspire Healthy Living: “Clean Food Diet” eBook Review

Recipe books are always fun to read, and when the recipes within are nutritional and created with natural ingredients individuals can benefit. This book includes recipes for lunch, evening, and dessert. Some recipes include pictures so the chef can have an idea of the finished product, but all of them list the nutritional value of the delicious entree.

download (1)

Let’s Talk Benefits

Every product bought as a grocery item is always better when its fresh. Pre-packaged and processed foods have been pumped with synthetics and pathogens.  These processed foods may taste delicious, but they have a terrible effect on the body. Natural fruits, herbs, and vegetables keep the vitamins locked tight inside, unlike foods with pathogens that destroy the goodies stored in foods eaten.

What Does Clean Food Diet Offer?

Are you ready for recipes? If so, this is the right book! There are fifty-two recipes to suit any and every taste bud. Before the author, Jonathan Vine, begins telling you healthy meal secrets, he informs the reader of why clean eating is important. He also informs of the proper way to start this diet, making sure people are physically and mentally ready to make a life change.

Fast Dishes, Low Calories

The bonus if this book is keeping track of what is going inside the body.  Nutritional information is provided for the chef, so they know how many calories, carbs, fat, and protein is in the dish per serving. People who keep track of the calorie intake are less likely to find themselves as health risks.

This book has recipes that look delicious, and from reading this book can only make life better. It is very easy to read, and is an awesome ebook to have stored in your kindle library.

Stop Buying Teething Rings And Switch To Amber

For ages people have been buying all types of teething rings to ease their child’s pain. There are rings that must be frozen first, then there are others the child can chew on anytime. The problem is, there are so many germs everywhere, so do you really want your child to put a teething ring in their mouth that has been dropped on the floor several times.

To avoid your baby ingesting germs in their tiny systems, try an amber teething necklace. I tried this necklace on my nephew while he was teething, and his mother was very pleased with the results. She did not have to continuously wash a teething ring, and his crying from the pain became minimal.

So what is in these beads that keeps the baby from crying? Amber is fossilized resin that originated form extinct coniferous trees. The resin is hard, lightweight, and is yellowish brown or brown. Amber is said to have anti-inflammatory properties to reduce fever, pain, and drooling for teething infants.

teething

You heard right! “Reduce fever, pain, and drooling,” so this means the parent will still have to give their child pain relievers during the first few days. Also, many children are not used to wearing necklaces, which means during the first the 3-4 days the parent may have to monitor the child to ensure he/she is not trying to take the necklace of and place it inside of their mouth.

Teething rings can get expensive, because parents are constantly buying new ones every time their child starts teething. The money saved buying this necklace, will allow the parent to buy the child a new toy or take them on a vacation.

Like I mentioned earlier my nephew tried the necklace, which means it is unisex. The prices can vary from $10-$40, but the money will be well spent on a product which is natural and germ free for your baby.